All Courses
All Courses
Mix design for M35 grade of concerete with fly ash------ Step 1 --- stipulations for proportining--- a.grade designation =M35 b.cement opc 43 grade Is 8112 c.type of mineral admixture;fly ash ;conforming is 3812 d.maximum nominal size of aggregate=20mm .e. min. cement content ; 320 kg\m^3 Is code456:2000 based on exposure…
Bunti Parashar
updated on 09 Aug 2022
Mix design for M35 grade of concerete with fly ash------
Step 1 ---
stipulations for proportining---
a.grade designation =M35
b.cement opc 43 grade Is 8112
c.type of mineral admixture;fly ash ;conforming is 3812
d.maximum nominal size of aggregate=20mm
.e. min. cement content ; 320 kg\m^3 Is code456:2000 based on exposure condtion
f.maximum water cement ratio =.45 [Is 456 :2000] exposure condition
g.workability =100 mm slump for pumpable concerete
h.Exposure condition :severe
i:type of aggregates: crushed angular .
j.maximum cement content=450 kg/m^3.
k.chemical admixture type: superplaticizer
step-2.
Test data for materials ----
a.cement used=opc 43 grade confirming Is 8112
b.specific gravity of cement =3.15
c. fly ash =confirming is 3812 part 1
d.specific gravity of flyash=2.2
e.chemical admixture=.6%-- is 9103
f.specific gravity--
coarse aggregate=2.74
fine aggregate:2.74
g.water absorption ---test is 2386
C.A.:0.5%
F.A.: 1%
h.free surface moisture--- nil for C.A. and F.A.
i.sieve analysis---
coarse aggregate :--
fine aggregate:conforming to grading zone1 of table 4 is 383.
Step 3---find target mean strength f' ck=fck +1.65s
=35+1.65*5=43.25N/mm^2
s=standard deviation
Step-4
selection water cement ratio---
maximum water cement ratio =0.45 ; - is code 456:2000 severe condition
- exprience water cement ratio =0.4
- 0.40<.45, hense ok
step-5
calculation of water cement ratio--for 20 mm agg. maximum water content =186 liter
this range is 25 to 50 mm slump
for 100 mm slump
=186+186*6/100=197 liters
when superplatizer are used ;according to based on trial this value redused up to 30% and 29%.
we take=29%
hense arrivwd water content=197*0.71=140 liter.
step6;
calculation on cement content--
Water cement ratio =.40
cementious material[cement +flyash]=140/.4=350kg/m^3
is code 456:2000
cement content=320kg/m^3
we get 350 kg/m^3 >320 kg/m^3 ok.
for fly ash----
1. percentage of fly ash need , depend upon project requrement, qulity of material.
2.increase cementeious material content =10% = 350*1.1=385kg/m^3
this is based on exprience and trial so
3.water content=140 kgm^3
4 .water cement ratio =140/385=.364
fly ash 30% total cementious material=115kg/m^3
cement =385-115=270kg/m^3
saving of cement while using fly ash=350-270=80 kg/m^3
fly ash utilize=115kg/m^3
step7----proportion of coarse.aggregate. and f.a.---
take in code =20mm size aggregate ,fine aggregate zone one w/c=0.6
when water cement ration is lowered by .1, proportion of volume of coarse aggregate is increased by .02
hense corrected value of C.A. for W/C=0.64
for pumpable concerete this value reduced =10%
volume of C.A.=.64*.9=.576
volume of fine aggregate =1-.576 =.424
Step-8 Mix calculation=
a. volume of concerete=1 m^3
b. volume of cement=[mass of cement /specific gravity of cement]*1/1000
=[270/3.15]*1/1000=0.086 m^3
c.volume of flyash =[mass of flyash/specific gravity of fly ash]*1/1000
=[270/3.15]*1/1000 =.052m^3
d.volume of water=[140/1]*1/1000=0.140m^3
e.volume of chemical admixer=[7.6/1.14]*1/1000=.006m^3
f.volume of aggregate=a-[b+c+d+e]
1-[.086+.052+.140+.006]=0.716 m^3
g.mass of coarse aggregate=f*voiume of C.A.*specific gravity of coarse aggregate*1000
=.716*.576*2.74*1000=1130 kg/m^3
h. mass of fine aggregate=f*vol. of fine aggregate*specific gravity of fine aggregate*1000
=.0716*.424.*2.74*1000 =831 kg/m^3
step9--- adopt -mix proportion --
cement =270 kg/m^3
fly ash=115 kgm^3
water=140 kg/m^3
w/c ratio=0.364
fine aggregate =831 kg/m^3
coarse aggregate =1130 kg /m^3
chemical admixture =7 kg/m^3
final mix ratio 1:2.15:2.94
step10--
slump shall be mesure and water content also mesure . than doases of admixture should be adjust for achiveing requred slump on trial .
-mix proportion shall be rewored for actual water content.
-and also cheked for durability requrement.
step-11---
two or more trials check variation 10% of W/C ratio in step 10 ,carried out
and a graph between 3, w/c ratio and
corresponding strength shall be plotted to work out the mix proportion for the given target strength for field trials.
however durability shall be met.
Result --- The mix design M35 grade of concerete with fly ash = 1:2.15:2.94
Aim----mix design of M50 grade of conceret--
step 1--stipulation forproportiong ---
1. grade =m50
2. cement =opc. 43 is 8112
3. maximum nominal size of aggregate-20mm
4.minimum cement content=320 kg/m^3
5. 450 kg/m^3= maximum cement content -
6. maximum w/c=.45 is 456 :2000
7.workability =100 mm
slump value of pumpable concerete
8. concerete placing methode =pumping
9. crushed angular agg.
10.severe exposure condition
11. admixer =superplasticizer
step 2-
test data of materials--
cement =opc 43 grade
specific gravity of cement =3.15
specific gravity
a. coarse aggregates =2.74
b. fine aggregate=2.74
-water absorptin
coarse aggregate =0.5%
fine aggregate =1%
-free surface moisture-nil in both fine and coarse aggregate
-sieve -fine aggregate -grading zone 1 table4 IS 383
Step 3---
target mean strength f'ck=fck+1.65s
=50+1.65*5 =58.25n/mm^2
step-4
severe condition W/C ratio=0.45 [table 5-IS 456 :2000]
exprienced water cement ratio =0.40
0.45>.40 ok
step 5--
water content ---for 20 mm aggregates ,maximum water content =186 liter
for slump 25 to 50 mm
we take 100 mm slump than = 186+186*6/100 =197 liter
when used super plasticizer this value reduced up to 30%
take 29%
so, 197*.71 =140 liter
step 6--
cement content =140/0.40=350 kg/m^3
in code IS 456: 2000 cement content for severe exposure condition =320 kgm^3
350 kg/m^3 > 320 kg/m^3
step7--
proportion of volume of C.A. corresponding to 20 mm size aggregate and fine agg. [zone 1] water cement ratio ----=0.60
if water cement ratio is lower by .1, than volume of coarse aggregates is increased by 0.02
hense corrected value of coarse aggregates for the water cement ratio =0.64
for pumpable concerete these are reduced to =10%
volume of coarse aggregates =.64*.9=0.576
volume of fine aggregate=1-0.576 =0.424
step 8--Mix calculation --- a] volume of concerete= 1m^3
b]volume of cement =[350/3.15]*1/1000
=0.111 m^3
c]. volume of water =[140/1]*1/1000
0.140 m^3
d] volume of chemical admixture =[7.6/1.145]*1/1000
=.006 m^3
e] volume of aggregates [both fine and coarse ] = a-[b+c +d]
= 1-[.111+.140+.006]
=0.743 m^3
f] mass of coarse aggregate =e * vol. of coarse aggreegate*specific gravity of C.A. *1000
0.743*.576*2.74*1000
=1173 kg/m^3
g]
mass of fine aggregate =exvol. of fine aggxspecific gravity of F.A. x1000
=0.743x0.424*2.74*1000=863 kg/m^3
step 9- mix proportion --cement =350 kg/m^3
water =140 kg /m^3
fine aggregate= 863 kg/m^3
coarse agg. =1173 kg/m^3
chemical admixtures =7 kg/m^3
water cement ratio =0.40
Mix ratio =1:2.46:3.35
step 10--- slump shall be mesured and
----water content and doase of admixure shall be adjust -for achiveing required slump on trial .
--mix proportion shall be reworked for actual water content and check for durability.requirment.
step 11---two or more trials do and having variation =10% of water cement ratio
-shall be carried out and a graph between 3 water cement ratios
-and corresponding strength shall be plot to work out mix proportion for given target strenth for field trials.
however durability shall be met.
Result Mix ratios for M50 grade concerete =1:2.46:3.35 .
Leave a comment
Thanks for choosing to leave a comment. Please keep in mind that all the comments are moderated as per our comment policy, and your email will not be published for privacy reasons. Please leave a personal & meaningful conversation.
Other comments...
Project 2
Step 1: 1) Open dlubal software and click new 2) Edit the name and description 3) Click tick mark for both form finding and cutting pattern 4) Click Ok Step 2: 1) Click new nodes 2) Place the nodes as per the question 3) Click new line option and draw the lines based on the nodes placed Step 3: 1) Double click the…
15 Feb 2024 11:33 AM IST
Project 1
Aim: Perform Form-finding and structural analysis structure of multiple masts. Procedure: Open the RFEM software and input the required settings Set the units to metric system Tick the Form Finding option Insert the nodes at required locations Connect…
15 Feb 2024 11:31 AM IST
Project 2 - Review of Shear, Moment & Splice connections in StaadPro Connection Module
answer given below file
08 Feb 2024 05:17 AM IST
Project 1 - Review of Shear & Moment Connections in RAM Connection
06 Feb 2024 10:28 AM IST
Related Courses
0 Hours of Content